ЖУРИ НА КОНКУРСА
Милен Иванов е роден в Плевен. Завършва Плевенското музикално училище „Панайот Пипков“ и Национална музикална академия „Панчо Владигеров“, специалност хорово дирижиране в класа на професор Лилия Гюлева. Редактор в Българската национална телевизия и водещ на предаванията „Български уроци“ и „Иде нашенската музика“.
През 1996 година създава Ева Квартет, който за кратко време се утвърждава като една от водещите камерни фолклорни формации. Под диригентството на Милен Иванов Ева Квартет издава няколко самостоятелни албума, изнася концерти в едни от най-престижните концертни зали по света.
През 2009 година, заедно с Даниел Спасов, създават мъжката вокална формация „Светоглас“.
Милен Иванов се изявява и като народен певец. От 1998 година работи заедно с Даниел Спасов. Двамата създават формация „Двуглас“, изнасят концерти в България и чужбина (Австрия, Германия, Чехия, Израел, Дания, Швеция, Швейцария, остров Корсика), издават няколко самостоятелни албума с български фолклор и църковни песнопения – „Хайдушки, исторически и възрожденски песни“, „Българският двуглас“, „Благословен Си, Господи“, „Коледен благослов“, Тайнството на обреда“.
През 2011 година Даниел Спасов и Милен Иванов заедно с „Мистерията на българските гласове“ осъществяват записи в Радио Би Би Си – Лондон.
През 2012 година „Двуглас“ и Ева Квартет изнасят концерт в Берлинската филхармония под мотото „Музика от манастирите“.
Проф. д-р Светла Станилова е завършила НУМТИ „Добрин Петков“ – Пловдив, в класа по народно пеене на проф. Асен Диамандиев. През 1980 г. завършва АМТИИ с две специалности: „Народни инструменти и народно пеене“ и „Музикална педагогика“, и остава там на работа. През 2004 г. защитава дисертационен труд на тема „Вокално-изпълнителските способности на народния певец – формиране и развитие“ и придобива научното звание „доктор“ по музикознание и музикално изкуство.
Днес тя е професор по Народно пеене, Методика на обучението по народно пеене, Постановка на глас, Педагогическа практика – народно пеене, Обучение на чуждестранни студенти по народно пеене.
Професионалното направление, в което работи е етномузикознание, изследване на музикален фолклор, народно пеене и методика на преподаването му. Автор е на голям брой теоретични изследвания и публикации. Носител е на редица престижни награди, между които „Почетен знак на град Пловдив“, „Кристална лира“ и „Кристално огърлие“ на СБМТД. Заемала е ръководните длъжности „ръководител на катедра“ и „декан на факултет“.
Даниел Спасов е представител на една нова вълна изпълнители на традиционен фолклор.
Той завършил право в Софийския университет „Св. Климент Охридски” и магистратура „Музикално изкуство – фолклористика” в НБУ. Работи като редактор в Балкантон, а от 1993 година е изпълнителен продуцент в Българската национална телевизия. Реализирал е стотици телевизионни фолклорни програми, музикални филми и портрети на изявени певци и инструменталисти, автор и водещ на популярните рубрики „От дума на дума“ и „Иде нашенската музика”.
Творческата биография на Даниел Спасов включва записи на повече от 350 народни песни в Българското национално радио, филми в Българската национална телевизия, няколко самостоятелни компактдиска, многобройни концерти в България и чужбина. През 1994 г. името му е включено в световната енциклопедия „Музиката на света” (Лондон). Дълги години е солист на световноизвестния хор „Мистерията на българските гласове”. Самостоятелно, заедно с певиците от хора и като част от различни вокални формации е пял в едни от най-престижните концертни зали на Великобритания, Италия, Испания, Франция, Белгия, Холандия, Германия, Ирландия, Япония, Бразилия, Аржентина, Люксембург, Израел, Корея, остров Мартиника, САЩ и Канада. Негови песни звучат в албумите на швейцарския продуцент Марсел Селие, а през 2000 г. заедно с „Мистерията…” участва в телевизионния мост „Ватикана поздравява света с ХХІ век”. През 2002 година неговата песен „Дай ми, Боже” по музика на Красимир Кюркчийски е включена в концерта по повод посещението на папа Йоан Павел Втори в България.
Заедно с Милен Иванов – формация „Двуглас” работят от 1998 година. Имат самостоятелни турнета в чужбина, издават няколко албума. През 2011 година като солисти на „Мистерията на българските гласове” реализират записи в Радио Би Би Си – Лондон. През 2012 година заедно изнасят концерт в Берлинската филхармония под мотото „Православна музика от Балканите”. Даниел Спасов и Милен Иванов основават мъжката фолклорна формация „Светоглас”, с която осъществяват оригиналните музикални проекти: „Колелото на живота“, „Моление Господне“, „Песента на славея“, както и престижни турнета в Испания, Норвегия, Германия, Великобритания, Русия, Гърция, Колумбия, Франция, Италия и др.
Даниел Спасов е участвал в образователни проекти и лекции по български обреден фолклор, музикално-фолклорни диалекти и традиционна вокална практика пред българска и чуждестранна аудитория, често е канен като жури на различни фолклорни фестивали.
През 2014 година е удостоен с високото отличие на Министерството на културата „Златен век“.
През 2019 година заедно с Милен Иванов и основателите на хора при ансамбъла за народни песни на БНР Калинка Вълчева, Олга Борисова, Калинка Згурова, Радка Алексова и Василка Дамянова, известен и като „Мистерията на българските гласове“, създават формация „Гласове на традицията“. Нейната цел е съхраняване на уникалното българско народно пеене и вокален стил, създали феномена „Мистерията на българските гласове“.
Марио Ангелов е уважаван пианист и дългогодишен продуцент в БНР.
Той е възпитаник на Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София и на Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ със специалност „Пиано“. Учи при изтъкнатите клавирни педагози Людмила Ченкова, проф. Николай Евров и проф. Мара Петкова.
Марио Ангелов е носител на награди и лауреатски звания от международни и национални конкурси. Изнася рецитали, свири като солист на симфонични оркестри, участник е в различни камерни ансамбли, работи и като акомпанятор. Концертирал е в Япония, Австрия, Гърция, Германия, Испания, Сърбия, Великобритания, Малта. Той е изявен интерпретатор на съвременна българска и чуждестранна музика, осъществил е десетки премиерни изпълнения. Изключително активна е и звукозаписната му дейност.
Голяма част от кариерата му е свързана с БНР. Веднага след дипломирането си през 1991 г. Марио Ангелов започва работа като пианист в Симфоничния оркестър на БНР. През 2017 г. става продуцент и работи в звукозаписния екип на Радиоркестъра до есента на 2021 година.
От 2021 г. Марио Ангелов е редовен докторант към катедра „Музика“ във Факултета по изкуства към Югозападния университет „Неофит Рилски“ – Благоевград.
Д-р Генчо Генчев има дълга творческа биография в областта на културата и изкуствата. Още като ученик става солист на Общински фолклорен ансамбъл „Ловеч“ и Северняшкия фолклорен ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ – Плевен. За високите му художествени умения като танцьор е награден със „Златна лира“.
През 1998 г. е избран за Председател на НЧ „Светлина – Царевец 1927“, което поставя начало на дълъг и ползотворен творчески период. Освен, че прави генерални реформи в културната институция, създава и ръководи няколко танцови състава, които регистрират множество концерти, явявания на конкурси, награди и пътувания в Румъния, Македония, Турция, Унгария, Франция и др.
През 2011 г. Генчо Генчев създава Международен фолклорен фестивал „Фолклорен извор“, а през 2024 г. основава и конкурса за изпълнители „Старите песни на нов глас“.
През 2021 г. защитава образователна и научна степен „Доктор“ по етнология във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий “.
Носител е на множество награди в областта на културата, сред които Награда на CIOFF-България (Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и фолклорни изкуства към ЮНЕСКО) за цялостен принос в опазването и популяризирането на нематериалното културно наследство; Национална награда на името на проф. Иван Шишманов на Съюза на народните читалища за изключителен принос за развитието на българските читалища и отстояване на висотите на човешкия дух; „Кристално огърлие“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци за изключителни заслуги в опазването, развитието и популяризирането на българския фолклор и култура и др.
По настоящем Генчо Генчев е кмет на община Свищов (трети мандат) и председател на Постоянната комисия по Култура към НСОРБ.